Textilní průmysl

Proč potřebuje textilní průmysl zvlhčovače vzduchu? Textilní vlákna a látky jsou citlivé na kvalitu a vlhkost vzduchu. Pokud je vzduch příliš suchý, ztrácejí pružnost a mohou se snadno přetrhnout. Při příliš suchém vzduchu také dochází ke zvýšenému množství prachu z látek a nití v ovzduší textilní továrny, což zhoršuje kvalitu prostředí. To vše vede ke snížení efektivity výrobního procesu a kvality finálního produktu.

Průmyslové zvlhčování v textilním průmyslu

Všechny textilie jsou hygroskopické, což znamená, že dochází k výměně vlhkosti mezi materiálem a vzduchem. Když je vlhkost vzduchu nižší než relativní vlhkost materiálu, textilie ztrácejí vlhkost, a naopak, při vysoké vlhkosti ji absorbují. Vlhkost vzduchu je tedy důležitý faktor, který je v textilních závodech třeba brát v úvahu. Průmyslové zvlhčovače se starají o regulaci vlhkosti ve výrobě.

Optimální vlhkost vzduchu závisí na zpracovávaných materiálech. Například bavlna je velmi křehká a potřebuje vlhkost vzduchu kolem 65 %. Pokud je vlhkost vzduchu nižší, tkanina se oslabuje a trhá. Naopak při vyšší vlhkosti se bavlněné nitě stávají nepoddajnými a obtížněji zpracovatelnými. Doporučená vlhkost pro zpracování vlny je rovněž 65 %. U umělých vláken potřebujeme nižší úroveň vlhkosti, doporučená je 45 % RH.

Kvalita výsledného produktu

Optimální vlhkost vzduchu zajistí, že si textilie uchovají svou sílu a pružnost. Pouhým nastavením vlhkosti na doporučené hodnoty lze dosáhnout kvalitnějšího produktu. Taková příze se při tkaní také mnohem méně zasekává ve stroji.

Příliš nízká vlhkost vzduchu snižuje také hmotnost finálního produktu. Protože se textilní příze prodává na váhu, vede nízká vlhkost k nižšímu zisku, neboť továrna musí vyrobit více příze. Systém zvlhčování vzduchu v textilním závodě zajistí, aby ztráta vlhkosti u finálních produktů nebyla obvyklých 4 %, ale pouze 0,5 %.

Statická elektřina

Statická elektřina vzniká především při zpracování syntetických materiálů, jako je perlon nebo nylon. Tyto textilie nejen „kopou“, ale také se hůře zpracovávají, protože se lepí na jiné materiály. To snižuje produktivitu a kvalitu výrobků. Statická elektřina může citlivým osobám způsobit nepříjemné šoky, které v krajních případech mohou vést k problémům se srdcem.

Nahromaděná statická elektřina způsobuje problémy také při práci se stroji. Při nízké vlhkosti vzniká velké tření, což vede k častému zasekávání strojů.

Při nastavení optimální relativní vlhkosti vzduchu se významně snižuje tvorba elektrostatické elektřiny (ESD).

Bezpečné pracovní prostředí

Při stabilní optimální vlhkosti vzduchu je pro zaměstnance pracovní prostředí příjemnější. Zvlhčování suchou mlhou nejen zvyšuje relativní vlhkost na optimální úroveň a snižuje prašnost, ale má i příjemný chladicí efekt. Kapky vody, které trysky rozprašují do vzduchu, mohou při odpařování ochladit prostor až o 5 °C. V takovém prostředí se lépe pracuje a zaměstnanci jsou mnohem produktivnější.

Řešení

Zvlhčování prostorů suchou mlhou je efektivní metoda chlazení a zvlhčování vzduchu bez navlhčení prostředí nebo lidí. Průmyslové trysky rozprašují suchou mlhu – miniaturní kapky vody, které se díky své malé velikosti odpaří ještě ve vzduchu a nikdy nedopadnou na povrch.

Smart systém zvlhčování vyžaduje minimální údržbu a oproti běžným parním zvlhčovačům má velmi nízké provozní náklady.

Výhody

  • Snížení prostojů při práci
  • Zvýšení produktivity a kvality výrobků
  • Snížení tvorby statické elektřiny
  • Zdravější a příjemnější pracovní prostředí, které zvyšuje efektivitu zaměstnanců a předchází úrazům
  • Snížení provozních nákladů díky ochlazení vzduchu, které provází adiabatické zvlhčování

Zvlhčování vzduchu je důležitý faktor také při potisku textilu. Více o jednotlivých typech řešení pro sítotisk naleznete zde.